1px Przegląd skutecznych narzędzi do projektowania instalacji fotowoltaicznej. Zrób to sam 0
Zdjęcie artykułu

W jednym z poprzednich wpisów wyliczałem czynniki warunkujące skuteczne działanie instalacji fotowoltaicznej. Wiele tych czynników ustala fachowiec bazując na swoim doświadczeniu. Inne czynniki taki fachowiec dobiera opierając się na pracy odpowiednich programów do projektowania, które m.in wyliczają i podpowiadają, gdzie może wystąpić zacienienie i ile paneli zmieści się na dachu. A jako, że programy są po to, aby ułatwiać nam życie, w praktyce podczas projektowania instalatorzy posługują się właśnie tymi narzędziami. Chcecie je poznać? No to proszę bardzo.

 

 

Zaczynamy:

  1. Mapy.

Mapy potrzebne są nam do zdalnego rekonesansu terenu na którym będzie montowany system. Dzięki nim możemy zorientować się jakie jest otoczenie budynku, jak wygląda dach. Najważniejszą właściwością map jest to, że pozwalają obliczyć powierzchnię montażu instalacji, a to pozwala obliczyć ile paneli możemy zamontować na danej powierzchni. Jeżeli nie mamy planów budynku, a chcemy rozplanować ułożenie paneli to te narzędzie jest idealne. Z jakich map korzystam? Z Google Maps oczywiście, a w szczególności ze Street View oraz z Geoportalu. Nie jest to wpis instruktażowy, więc nie będzie tu instrukcji. Google pracuje obecnie nad mapami nasłonecznienia Google Sunroof (https://www.google.com/get/sunroof#p=0), ale nie są one jeszcze dostępne w Polsce (na razie mapy obejmują fragmentaryczne tereny USA). Niemniej duży wzrost zainteresowania energią odnawialną w USA, dopingowany przez sukcesy Tesli i SpaceX będzie powodował, ze Google nie wycofa się już z tej drogi.

 mapa Belos

  1. Kalkulatory.

To bardzo przydatne narzędzie. Wspomnę tutaj o dwóch kalkulatorach. Pierwsze to firmowe narzędzie Belos-PLP, stworzone do szybkiego obliczenia kosztów instalacji. Znając moc instalacji i cenę prądu, jesteśmy w stanie w przybliżeniu obliczyć, koszt instalacji i zwrot kosztów poniesionych na jej budowę.

 Kalkulator Belos-PLP

Drugim narzędziem jest kalkulator JRC, Joint Research Centre. Misją centrum jest zapewnienie, zgodnie z potrzebami klientów, wsparcia naukowego i technicznego dla koncepcji, rozwoju, wdrażania i monitorowania polityki Unii Europejskiej. Kalkulator JRC pozwala w przybliżeniu obliczyć efektywność naszej instalacji. Kalkulator uwzględnia kilka ważnych czynników, takich jak kąt nachylenia paneli, ustawienie w stosunku do róży kierunków, straty falownika, okablowanie i inne czynniki. Określając dokładnie miejsca montażu instalacji, kalkulator synchronizuje je z mapami pogodowymi nasłonecznienia, dzięki czemu otrzymujemy przybliżony wynik efektywności działania instalacji.

 

Wynik testów JRC

  1. Profesjonalne programy do projektowania instalacji fotowoltaicznej.

Przykładem programów do projektowania instalacji fotowoltaicznej jest np. PvSol lub PVCAD. Są to programy płatne, ale pomocne. Pomagają sprawdzić zacienie paneli, zaprojektować ich ułożenie na dachu, czy całości instalacji technicznej. Przykładowe zdjęcie z działanie programu poniżej:

Osobną grupa programów są programy stworzone przez producentów falowników i służą do zaprojektowania instalacji pod dany rodzaj falownika. Te programy są bardzo przydatne, pozwalają sprawdzić, czy dany falownik będzie działać z dobranymi panelami, ile paneli jesteśmy w stanie podłączyć do inwertera itp. W zasadzie, każdy większy i liczący producent inwerterów posiada taki program w ofercie. To darmowe rozwiązanie, więc warto z niego korzystać.

Pv Sol

I w zasadzie to tyle. Opanowanie tych programów na pewno pozwoli Wam samodzielnie zaprojektować każdą instalację fotowoltaiczną lub sprawdzić czy wykonawca nas nie oszukuje.

 

Na koniec krótkie przypomnienie: O czym zawsze pamiętamy?

Fotowoltaika działa, generuje prąd i kiedy zamontujemy ją właściwie, jest opłacalna.

 

1px Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl