Jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących instalacji fotowoltaicznych: jaki powinien być optymalny kąt nachylenia baterii słonecznych?
Na co zwrócić uwagę przy decydowaniu się na instalację fotowoltaiczną?
Jak działa obecny system dofinansowania zielonej energii?
W środę 07.08.2018 Bielsko-Biała gościła Tour de Pologne. Z tej okazji kilka ulic w mieście zostało zamkniętych. Kibice tłumnie przybyli, dopingować kolarzy. Znaczna ich część przyjechała na rowerach.
Dzisiaj coś innego, coś dla wyobraźni, dzisiaj zasymuluje ułożenie paneli fotowoltaicznych na Pałacu Prezydenckim. Do tego celu wykorzystam kalkulator Wspólnego Centrum Badawczego przy UE, czyli JRC. Przy okazji symulacji zobaczmy co możemy wpisać do kalkulatora i jakie wyniki z niego uzyskamy. Zdaję sobie sprawę, że konserwator zabytków miałby coś do powiedzenia w tej sprawie i pewnie taka instalacja wiązałaby się z szeregiem formalności, ale pamiętajmy, jest to tylko symulacja.
W dzisiejszym wpisie, skupie się na wyliczeniu przydatnych narzędzi do projektowania instalacji fotowoltaicznych. Przegląd obejmuje zarówno mapy, pozwalające skutecznie wymierzyć powierzchnie dachu, kalkulatory pozwalające zasymulować nasłonecznienie i uzyski, po programy projektowe przeznaczone do zaplanowania konkretnej instalacji.
Wiemy na pewno, że fotowoltaika działa, panele produkują prąd i możemy stworzyć własną elektrownie słoneczną. I że jest to opłacalne. Tylko, że nie dla wszystkich. Nie wystarczy byle gdzie postawić panele fotowoltaiczne i się cieszyć. Wielu niestety było takich co tak zrobiło, a się nie znało i dzisiaj nic z tego nie mają, albo wydali wojnę wszystkim zwolennikom czystej energii. Dlatego, jeżeli fachowy instalator powie nam, że na naszym domu, taka instalacje nie będzie działać, to najprawdopodobniej ma on rację. A dlaczego?
Nic tak nie działa na wyobraźnie jak dobrze przeprowadzona symulacja. A im więcej symulacji tym większe zrozumienie opłacalności inwestycji w instalacje fotowoltaiczną. Tym mniejszy przed nią strach. I tym większe zaufanie do ekologicznego prądu.
Zróbmy sobie zatem symulacje, jak działa obecny system dofinansowania fotowoltaiki przez państwo. I może czytelniku przekonasz się, że może nie jest w cale tak źle.
W ubiegłbym miesiącu wręczyliśmy nagrodę zwycięscy naszego Bożonarodzeniowego konkursu. W imieniu pani Marzeny twórczyni najlepszego hasła reklamowego, nagrodę odebrał tata. Przy okazji w szybki i bardzo sprawny sposób dokonał montażu instalacji. Wszystko wyszło bardzo fajnie. Zapraszam do zobaczenia fotorelacji, która stała się przydatnym instruktarzem montażowym:
Pamiętacie nasz Bożonarodzeniowy konkurs fotowoltaiczny? Na pewno pamiętacie. Walka o zestaw fotowoltaiczny Sunshine trwała do samego końca. Zwycięskie, na prawdę fajne hasło, stworzyła pani Marzena. Hasło wykorzystaliśmy, dodaliśmy grafikę i oto co nam wyszło:
Rozmawiając na temat fotowoltaiki, często zdarza się, że Twój rozmówca to oportunista. Niczym smerf maruda. Jak wygląda taka rozmowa z oportunistą? Poniżej drobny przykład. Jednak fotowoltaika to na prawdę dziedzina przyszłościowa, która już teraz działa.
W tym wpisie przedstawimy schemat podłączenia zestawów fotowoltaicznych Sunshine o mocy 2 kW. To najmocniejsze zestawy oparte o inwertery Sunshine jakie można zdobyć w sklepie fotowoltaicznych fotowoltaika.belos.com.pl Ich podłączenie z pozoru skomplikowane, jest bardzo proste. Zapraszam do zapoznania się z wpisem.
Wygoda i prostota użytkowania. To dwie podstawowe cechy jakie gwarantuje inwerter Sunshine, używany w naszych zestawach fotowoltaicznych.
Zestawy Sunshine to pewnego rodzaju nisza na rynku. To małe zestawy fotowoltaiczne dostarczające do 2000 kwh prądu w skali roku. Większość instalacji fotowoltaicznych instalowana jest tak, aby całościowo zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Są to najczęściej instalacje od 3 do 10 kw mocy, a ich instalacja jest kosztowna. W tym miejscu nasuwa się pytanie: czy można zainwestować w instalację mniejszą, mniej kosztowną, która tylko częściowo będzie dostarczała prąd? Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie są właśnie zestawy fotowoltaiczne Sunshine.