1px Schemat podłączenia instalacji fotowoltaicznej 2 kW na inwerterze Sunshine 0
Zdjęcie artykułu

 

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik. To od niego zależy jak i ile paneli będziemy mogli podłączyć w ramach danej instalacji. Często to właśnie inwerter determinuje wygląd konstrukcji. Jest niezwykle ważnym urządzeniem.

Zestawy fotowoltaiczne Sunshine oparte są na inwerterach Sunshine. To małe inwertery typu plug and play. Można je podłączyć do każdego gniazdka sieciowego w każdym domu. Prąd wytwarzany przez inwerter wpompowuje go do fazy do której podpięte jest gniazdko. Inne urządzenia także podpięte do tej fazy będą zatem czerpać prąd z fotowoltaiki. Pytanie jednak, jak podłączyć ten zestaw fotowoltaiczny?

 

Punktem wyjścia musi być inwerter. Poniżej tabela jego charakterystyki.

 

Nazwa

Moc znamionowa,(szczytowa/ciągła)

Wejście DC: napięcia

Wyjście AC:napięcia

Wyjście AC: zakres częstotliwości

Wydajność szczytowa

Pobór mocy falownika

SUN–2000 G

2000W / 1800W

45V~90V

190V~260V

46Hz~65Hz

92%

1.5W

 

Biorąc uwagę charakterystykę prądową urządzenia i fakt, że aby wytworzyć 2 kW mocy potrzebujemy 8 paneli fotowoltaicznych o mocy min. 250Wp, panele należy podłączyć w sposób szeregowo równoległy. Wynika to z parametru napięcia wejściowego DC urządzenia. W tym wypadku jest to zakres napięć pomiędzy 45 a 90 V. Pojedynczy panel wytwarza ok. 30-33 V. Wynika z tego, że możemy podłączyć do urządzenia dwa panele fotowoltaiczne połączone ze sobą szeregowo. Dlatego w celu podłączenia całości do inwertera musimy zastosować połączenie równoległe, które nie spowoduje wzrostu napięcia. I tak poniżej schemat podłączenia całości.

schemat połączenia inwertera sunshine

 Jak widzimy grupujemy panele w pary i łączymy je szeregowo. W ten sposób uzyskujemy większe napięcie. Następnie całość łączymy równolegle. Proste podłączenie.

 

1px Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl