1px Panele fotowoltaiczne na Pałacu Prezydenckim 0
Zdjęcie artykułu

Muminek zapytał kiedyś Włóczykija: Czy można samodzielnie sprawdzić, czy inwestycja w instalacje fotowoltaiczną będzie opłacalna dla rodziny Muminków?

Oczywiście - odpowiedział Włóczykij.

Tak można by zacząć odcinek Muminków. Ale sprawdzenie opłacalności działania instalacji fotowoltaicznej to nie bajka. Każdy może to zrobić sam i nie potrzeba do tego jakiejś specjalnej wiedzy. Wystarczy ogólnodostępny kalkulator, minimalna znajomość jego obsługi i wiedza na temat naszej posesji, domu, na którym chcemy zamontować instalację.

Zobaczmy jak to działa, ale najpierw trzeba się przygotować. Naszym miejscem do symulacji jest Pałac Prezydencki. Nie jesteśmy jego właścicielami i nie mamy dostępu do planów, ale jest to tylko symulacja więc w pełni zadowolę się przybliżonymi wartościami, które wyciągnę z map. Korzystając z google maps, zrobiłem oto taką wstępną wizualizację jak mogłaby wyglądać taka instalacja.

 

Symulacja-Palac-Prezydencki

 

Na początku obliczam kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Pewnie się teraz zastanawiacie jakie informacje i jak można je wyciągnąć. To naprawdę jest proste i nie trzeba do tego tutorialu. Wystarczy pamiętać o stosowaniu prawego przycisku myszy. Korzystając z geoportalu klikając na prawy przycisk myszy rozwijamy menu i wybieramy magiczną komendę „mierz odległość” i ot, cała tajemnica. Ok. ale co musimy sobie przygotować, aby korzystać z kalkulatora JRC?

  1. Adres miejsca montażu, lub jego współrzędne geograficzne. Adres Pałacu Prezydenckiego to Krakowskie Przedmieście 48/50
  2. Znać moc instalacji jaką chce się zamontować. Jak sprawdzić moc? Prosty wzór. 4 panele fotowoltaiczne to 1 kW. Jestem hojny, w symulacji założyłem na Pałacu 40 paneli, co daje panu Prezydentowi instalacje o mocy 10 kW
  3. Kąt nachylenia dachu – tu jeżeli nie jesteśmy właścicielami posesji i nie mamy planów to możemy jedynie pobawić się we wróżbitę Macieja. Ja się pobawiłem i wyszedł mi kąt nachylenie 35 st.
  4. Azymut instalacji – ten można obliczyć z map googla lub geoportalu. W przybliżeniu to -60 st. E
  5. I w zasadzie to tyle.

Teraz przejdźmy do samego kalkulatora. Kryje się pod linkiem:

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#

 I wygląda mniej więcej tak, jak na obrazku poniżej.

 

 kalkulator JRC

 

Wpisujemy przygotowane dane:

Nad mapą wpisujemy adres naszej instalacji. W naszym przypadku to Krakowskie Przedmieście 48/50.

W polu Radiation Database wybieramy model, który symuluje nam nasłonecznienie dla danego regionu. Do wyboru są dwa modele. Climate SAV PFGIS i classic PVGIS. Czym się różnią? Tym, że pierwszy jest zaktualizowanym modelem zakładającym trochę większe nasłonecznienie na terenie Polski. Ja wybieram ten pierwszy.

W polu PV technology nie zmieniamy niczego, zostawiamy Crystalline Sillicon, czyli panele fotowoltaiczne

W polu Installed peak PV power wpisujemy moc naszej instalacji. Dla symulowanej instalacji na Krakowskim Przedmieściu będzie to 10 kW

Estimated system losses tu zostawiamy sobie taką wartość. Możemy się tym pobawić, ale moim zdaniem to i tak jest zawyżona strata.

W pozycji Mounting position wybieramy, czy nasza instalacja jest wolnostojąca czy zintegrowana z budynkiem. Dla symulacji dla Pałacu jest to instalacja zintegrowana więc zmieniamy pozycję na buldding integration.

Slope [0;90] to kąt nachylenia instalacji, tutaj wpisujemy 35.

Azimuth [-180;180] w tym polu określamy azymut. 0 st. - to południe / - 90 st. - to wschód / 90 st.- to zachód. Nasza symulowana instalacja ma kąt ok. - 60 st.

Zostało nam jeszcze tylko zaznaczyć punkt pdf i kliknąć na przycisk Calculate. Tyle. Czekamy na wyniki. Pojawi się na tam taka rozpiska jak poniżej. Odczytujemy z niej ile średnio dziennie wygeneruje instalacja prądu, ile miesięcznie itp. Proste prawda?

 

Wyniki symulacji Palac PrezydenckiPDF, który otrzymujemy jest bardzo dobrze opisany i na każdym dokumencie znajduje się legenda. Dla mnie najważniejszą informacją jest: ile prądu będzie generowała instalacja w danym miesiącu? Ta informacja, kryje się w polu EM. Odczytujemy z niej na przykład, że w miesiącu sierpniu, pan Prezydent, gdyby miał już zainstalowane panele fotowoltaiczne, uzyskałby 1100 kW.

 

Na koniec, krótkie przypomnienie: O czym zawsze pamiętamy?

Fotowoltaika działa, generuje prąd i kiedy zamontujemy ją właściwie, jest opłacalna.

 

1px Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl