Opłacalność systemu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników. I wiele z nich to czynniki indywidualne, unikatowe dla naszej działki, domu, itp. Takimi czynnikami może być zacienienie budynku, występowanie zanieczyszczeń, dobór odpowiednich paneli i odpowiedni montaż, czy wykorzystanie właściwego falownika. Wiele tych czynników ustala fachowiec, bazując na swoim doświadczeniu, ale także na pracy odpowiednich programów (o programach i innych przydatnych narzędziach do projektowania instalacji pv opowiem w kolejnym wpisie). Teraz wyliczę kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji:
- Miejsce postawienia instalacji. Miejsce w którym budujemy instalacje musi być przede wszystkim odpowiednio nasłonecznione. Najlepsze uzyski w nasłonecznieniu uzyskuje instalacja skierowana na południe, ale równie dobre uzyski możemy mieć z paneli ukierunkowanych na wschód i zachód. Poniżej symulacja uzysku energetycznego instalacji 4 kW pod kątem 35st. ustawionej na południe i na zachód, na budynku Belos-PLP.
- Kąt nachylenia. Optymalnym zakresem kątów nachylenia instalacji fotowoltaicznej jest kąt w przedziale od 25 do 45 st. Oczywiście odpowiedni kąt zmienia się w zależności od szerokości geograficznej, a także ze względu na pory roku. W Polsce optymalny kąt to 35 st. Różnice produkcji prądu w zależności od zmiany optymalnego kąta nie są duże, dlatego praktycznie montuje się instalację w obrębie danych widełek. Poniżej uzysk energetyczny naszej testowej instalacji usytuowanej na południe dla kąta 45 st.
- Zacienienia i inne zanieczyszczenia powierzchni modułów fotowoltaicznych. Zacienienie to najpoważniejsza przeszkoda w działaniu instalacji. To ono jest odpowiedzialne za słabe uzyski energetyczne. Jeden zacieniony panel w szeregu połączonych paneli, przekłada się na zmniejszenie wydajności pracy paneli w całym szeregu. Zacienienie to wróg nr 1 każdej instalacji. Źródłem zacienienia mogą być kominy, anteny, iglice, inna powierzchnia dachu, inny budynek, drzewa, zanieczyszczenia powietrza, w szczególności duże stężenie pyłów, miejsca występowania ptasich stad itp. Te czynniki koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej.
- System montażowy. Element instalacji bardzo niedoceniany przez instalatorów i inwestorów. Ale wyobraźmy sobie taką sytuacje. Instalator chcąc zaoszczędzić kupił najtańsze na rynku, kotwy, śruby i profile stanowiące konstrukcję dla paneli fotowoltaicznych. Zamontował wszystko na dachu. Pierwsze poważniejsze załamanie pogody, charakteryzujące się silnym wiatrem i deszczem a nasza instalacji zamiast na dachu leży sponiewierana na podwórku, albo co gorsza na naszym samochodzie. System montażowy to kręgosłup instalacji fotowoltaicznej. Nie należy na nim oszczędzać. Tylko certyfikowane i sprawdzone systemy pozwalają na bezproblemowe korzystanie z instalacji fotowoltaicznej.
- Dobór pasujących podzespołów. Dobór odpowiednich podzespołów, w szczególności dopasowanie paneli fotowoltaicznych do inwertera, odpowiedni wybór sposobu podłączenia, równoległy lub szeregowy. Wybór odpowiedniej średnicy kabli, zabezpieczeń, wyłączników i przełączników, ma znaczenie przy stratach w uzyskach energetycznych. Głównym zadaniem projektanta jest ograniczyć te straty, aby zapewnić użytkownikowi jak najefektywniejszą instalacje. Poziom strat wyliczają odpowiednie programy, w szczególności te dedykowane do inwerterów.
Jak widać na instalację fotowoltaiczna ma wpływ wiele czynników. Odpowiednie ich dobranie i sprawdzenie powoduje, że mamy gwarancje skuteczności działania instalacji fotowoltaicznej.
Pamiętajmy: Fotowoltaika działa, generuje prąd i kiedy zamontujemy ją właściwie, jest opłacalna.